Flora i fauna

Flora i fauna
Japonia leży między północnym Pacyfikiem a Morzem Japońskim, na wschód od Półwyspu Koreańskiego. Jej powierzchnia wynosi 377 915 km² (364 485 km² zajmuje ląd a 13 430 km² wody. Długość jej linii brzegowej to 29 751 km.

Flora Japonii - Świat roślinny Japonii jest urozmaicony, a szata roślinna dobrze zachowana. W Japonii lasy zajmują około 66% powierzchni kraju. Występuje w nich ponad 150 gatunków drzew, liczne są endemity. W kilku miejscach jest to roślinność pierwotna. Japonia cechuje się bogatą florą – około 5 tys. gatunków roślin naczyniowych. Na terenie całej Japonii występują lasy bambusowe, dostarczające drewna oraz pożywienia (pędy takenoko są jadalne). Kwitnące w całym kraju drzewa wiśni (sakura) oraz moreli japońskiej (ume) przyciągają rzesze ludzi na tradycyjne hanami(Japoński zwyczaj podziwiania urody kwiatów).

  1. Sakura Sakura nad fosą cesarskiego pałacu
  2. Las bambusowy Las Bambusowy
  3. morela japońska Kwitnące morele japońskie

Fauna Japonii - W Japonii fauna jest urozmaicona. Obszar Japonii należy do Regionu Mandżurskiego Krainy Palearktycznej. Wiele zwierząt spotykanych na Honsiu, Sikoku i Kiusiu spotyka się w innych rejonach o umiarkowanym klimacie na półkuli północnej. Należą do nich niedźwiedzie brunatne, łasice, dziki, zające, sarny, jelenie wschodnie i ptaki, takie jak: bażanty, jastrzębie, kaczki i żurawie. Występuje tu też wiele gatunków płazów i gadów, a wśród nich żółwie, jaszczurki, węże, żmije – z gatunkami jadowitymi habu i mamushi. Do unikatowych należy salamandra olbrzymia żyjąca na Honsiu i Kiusiu, osiągająca 1,5 m długości. Innymi specyficznym przedstawicielem japońskiej fauny jest makak japoński. Żyjące w górnych partiach ośnieżonego Tōhoku, przystosowane do panujących tam warunków makaki są najdalej na północ żyjącym gatunkiem małp. Wśród zwierząt na Hokkaido spotyka się sobole i czerwone lisy. Ptaki są bardzo licznie reprezentowane przez gatunki śpiewające i wodne. W Japonii występuje 150 gatunków ptaków śpiewających. Na wybrzeżach panują albatrosy i kormorany. Za tak zwane zwierzę pomnikowe jest uznawany bardzo już nieliczny żuraw mandżurski. Liczebność wielu gatunków zwierząt zmniejszyła się wraz ze wzrostem populacji ludzi i rozwoju przemysłu.

  1. Czerwony japoński lis Czerwony lis japoński
  2. makak Makak
  3. żurawie mandżurskie Żurawie mandżurskie

Powrót do strony głównej